Sokan vagyunk mi bringások, ismerjük hát meg egymást!

Bringával a városban

Bringával a városban

#20 - Tamás

2018. július 05. - Nagy Mihály fotó

_nmi7838-ke_sz-kicsi.jpgMindig próbálok új helyeken bicikliseket keresni, de az esetek felénél nem jutok el ezekre a helyekre, mert már jóval hamarabb belebotlok egy érdekes figurába. Mint például ma Tamásba (44), aki a furcsa kétkerekűjével csak úgy süvített a másik sávban. De becsszó, messzebb is fogok jutni a 11. kerületnél és kéörnyékénél. Akár várom a ti javaslataitokat is, hogy merrrefelé tekerejek, hol találok soksok biciklist a városban. :)
De akkor most jöjjön Tamás és az ő "folding bike-ja".

Mivel foglalkozol?
- Diszpécser vagyok egy cégnél.

Mióta bringázol?
- Ez még anno a 80-as években, tizenéves koromban kezdődött. Akkoriban egy versenygéppel bicikliztem, azzal nyomtam le néhány évet. Aztán úgy alakult az életem, hogy ez egy kicsit abba maradt, majdnem egy huszasra, évek tekintetében, és körülbelül 7 éve annak, hogy újra kezdtem.

Akkor ezzel a bringával kezdted újra?
- Nem, az egy trekking volt, de most is több van, jelenleg kettő. Ez, és “a téli gép”, ami egy régebbi Neuzer Mistral, de már nem sok eredeti alkatrész van rajta.. Később pedig tervezem egy harmadik vásárlását is, egy cycle crosst.

Erről mit lehet tudni, miféle, fajta?
- Ez egy Tern Verge P9-es modell. Az angolos neve “folding bike”, mint összecsukható bicikli. A 2 fő csuklópontnál össze lehet hajtani, és abban az állapotában nagyon kevés helyet foglal. Maga az összecsukás és csomagolás 10-15 másodperc, ha gyakorlott vagy benne.

Mi az amiért ezt a típust választottad, és nem egy single speedet, vagy például egy montit?
- Az összehajthatóság fontos szempont volt, mivel többedik bringaként túl sok tárolóhelyem nincs. Ha valahol tartósabban vagyok, ott nem kell leláncolni, hanem vihetem magammal összecsukva. Van egy hordtáskája is, amibe el tudom csomagolni, így még csak nem is koszol. A kiválasztásnál azért arra figyeltem, hogy egy sportosabb modellt válasszak, hogy haladni is lehessen vele. Én nagyon szeretem.

Hátrányát érzed valamiben a normál, nem összecsukható bringákhoz képest?
- Talán az úthibák kezelésében. Rosszabb utakon legalább annyira ráz, mint egy országúti, csak nem megy annyira. De ezt leszámítva kényelmes.

Mennyit tekersz egy átlagos napon?
- Olyan 40-50 km között. Eleve Újpestről járok a 9. kerületbe dolgozni, ez rögtön 16-17 km, útvonaltól függően. De van, hogy “kacsázva” megyek haza, mint például most is teszek egy kis kerülőt (Villányi úton találkoztunk), így simán összejön ez a táv.

Melyik fajta bringás vagy? Aki betart minden szabályt, megáll minden piros lámpánal, vagy akinek adott esetben 1-1 szabályszegés is belefér, ha ezzel nem veszélyeztet senkit?
- Igyekszem mindig, hogy a lehető legszabályosabb legyek, de nyilván néha becsúszik 1-2 olyan szitu, amikor én is rosszalkodom egy kicsit. De nem zúzok ezerrel járdán, nem csöngetem le róla a gyalogosokat, ahogy azért a Blaha nagy kereszteződésénél sem ügyeskedem át magam a piroson.

Mi a véleményed a budapesti bringás közlekedésről, infrastruktúról?
Alakulgat, de sok helyen én nem biztos, hogy úgy oldottam volna meg a problémát, ahogy azt megtették. Sokszor felfestik a sárga csíkot mostantól ez a kerékpárút címszóval, közben már előtte is mindenki ott közlekedett, csak most már csík is van hozzá.

Biciklis-autós viszony? Mik a tapasztalataid?
- Teljesen őszintén mondom, hogy szerintem javul, de nagyon sok még mindig a figyelmetlen és az agresszív autós.

Van személyes tapasztalatod is esetleg?
- Az újrakezdésem óta már kétszer ütöttek el. Hálistennek komolyabb bajom nem lett

Mit üzennél az autósoknak, és mit a bringásoknak, mire kellene jobban figyelniük?
- Mindkét oldalon a túl agresszív és önfejű réteg az aki kicsit visszább vehetne, és jobban odafigyelhetne a másikra.

Kedvenc városrész?
- A Margitsziget, ott szoktam néha csak úgy kikapcsolódás végett is körözgetni.

Ha azt mondom, hogy biciklizés, mi az a szó ami legelőször eszedbe jut?
- Szabadság.

Miért szereted jobban a biciklit, mint az autót vagy a tömegközlekedést?
- Amellett, hogy egy napi edzést ad, költséghatékonyabb is, mint az autó, és még talán a bkv bérletnél is. Illetve a praktikus szempontok is mellette szólnak.

Akkor gondolom egész évben kerékpárral közlekedsz?
- Így van. Már eleve ez a bicikli is úgy van felszerelve, hogy esőben is tudjak közlekedni vele.

Leghosszabb egyben megtett táv?
- 100-130 km, Fót-Gödöllő környékén, még az országútival.

Köszönöm, hogy elolvastátok! Remélem tetszett nektek a mai arc is. Továbbra is várom az észrevételeitek, véleményeiteket a sorozattal kapcsolatban. Illetve jöhetnek azok a kérdések, amiket esetleg hiányoltok a beszélgetésekből, és kíváncsiak lennétek mit válaszolnak rá a meginterjúvolt bringások.

A sorozat elérhető facebookon és instagramon is, csekkoljátok:

https://www.instagram.com/nagymihalyfoto/

A bejegyzés trackback címe:

https://bringavalavarosban.blog.hu/api/trackback/id/tr3014093789

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása